یکی از اولین وسایلی که برای تناسب اندام اختراع شد، دوچرخه ثابت بود. در ابتدا این دستگاه ساختار چندان پیچیده ای نداشت. اما بعدها انواع الکترونیکی و هوشمند آن وارد بازار شد. دوچرخه ثابت های امروزی بسیار پیشرفته هستند و از قابلیت های بالایی برخودارند.

برای بهره گیری از این وسیله تنها خرید آن کافی نیست. بلکه باید دوچرخه ثابت خود را با یک برنامه منظم و دقیق مورد استفاده قرار بدهید. شاید نشستن بر روی این دستگاه، در زمان طولانی و مدام رکاب زدن، کاری کسل کننده به نظر بیاید. ولی باید راهی برای جذاب شدن و لذت بردن از این وسیله پیدا کنیم. و این راه می تواند تنوع بخشیدن به تمرینات باشد.

دوچرخه ثابت طوری طراحی شده است که فشار چندانی به مفاصل وارد نمی کند. به همین خاطر برای تازه کارها و افراد مسن وسیله مناسبی محسوب می شود. ضمن اینکه وقتی دوچرخه ثابت خودتان را دارید دیگر نگران نامساعد بودن آب و هوا و کمبود وقت نخواهید بود. با داشتن این وسیله هر وقت که بخواهید می توانید به ورزش بپردازید. برای افرادی که می خواهند بدنسازی کنند، دوچرخه ثابت شروع خوبی است.

توصیه های بدنسازی با دوچرخه ثابت

قبل از آغاز کار با دوچرخه ثابت از تنظیم دقیق آن مطمئن بشوید. برای این کار از فروشنده یا مربی خود کمک بگیرید. همچنین می توانید کاتالوک دستگاه را دقیق مطالعه کنید. دستگاهی را که با آن کار می کنید خوب بشناسید.

ارتفاع زین دوچرخه تا زمین را برای قد خود تنظیم کنید. یعنی وقتی پدال در پایین ترین نقطه قرار دارد، زانوی شما باید کمی خم باشد. دسته دوچرخه و زین می بایست در حالتی موازی با زمین قرار بگیرند. وقتی روی دوچرخه ثابت در حال رکاب زدن هستید بالا تنه خود را شل نگه دارید. ولی حواستان باشد قوز نکنید. مخصوصا شانه ها نباید از گوش ها جلوتر بیایند. شکم را به داخل بدهید و به آهستگی ورزش را شروع کنید. زین دوچرخه باید برای شما راحت باشد. در غیر این صورت شورت بالشتک دار بپوشید. این شورت ها اجازه نمی دهند زین به کشاله ران فشار وارد کند و سبب ناراحتی بشود.

دوچرخه ثابت را در جایی از منزل قرار بدهید که به راحتی بتوانید روی آن بنشینید و رکاب بزنید. وزن بدن را به طور مساوی روی دو طرف دوچرخه بیندازید. بازوها و شانه ها را موقع رکاب زدن به کار بگیرید. اگر سر زین زیادی پایین باشد بازوها و شانه اذیت می شوند. اما اگر سر زین بالا قرار بگیرد، به کشاله ران فشار می آید. دسته ها باید طوری تنظیم شوند که بدن یک وضعیت رو به جلو پیدا کند. اگر دسته ها بیش از حد بالا باشند در ناحیه نشیمنگاه احساس فشار می کنید. اگر هم دسته ها بیش از حد پایین باشد، سبب کمر درد و خستگی بازو و شانه می شود.

هنگام خرید دوچرخه ثابت چند دقیقه به طور آزمایشی بر روی آن بنشینید تا از راحتی و کم صدا بودن دستگاه مطمئن بشوید. به نشستن درست روی دوچرخه ثابت عادت کنید. این کار کمی زمان می برد. در این مورد صبوری به خرج بدهید. به طور منظم از دوچرخه ثابت استفاده کنید. تداوم و نظم در ورزش بسیار مهم است.

در دوچرخه ثابت مقاومت پدال قابل تنظیم است و شما می توانید حالتی شبیه به دوچرخه سواری در فضای بیرون را با آن تجربه کنید. گاهی مقاوت پدال ها را بالا ببرید و در حالت ایستاده رکاب بزنید. گاهی هم روش رکاب زدن معکوس را امتحان کنید. این کار باعث می شود به عضلات پشت پا بیشتر فشار بیاید و آن عضلات تقویت بشوند.

در ابتدای تمرین بدن خود را گرم کنید و در پایان، مدتی برای سرد کردن زمان بگذارید. گاهی در یک دوره کوتاه به حالت انفجاری با تمام قدرت و نیرو به رکاب زدن بپردازید. قبل از ورزش کمی آب بنوشید. در حین ورزش هم آب بخورید و بدن خود راهیدراته نگه دارید.