امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و افزایش تعداد شرکتهایی که به طراحی و تولید وسایل بدنسازی مشغول هستند تنوع در تولید محصولات به قدری زیاد شده که بیشتر افراد هنگام خرید سر در گم می شوند و نمی دانند چه محصولی برای آنها انتخاب مناسب تری می باشد.دوچرخه ثابت نیز از این موضوع مستثنی نیست و دارای انواع گوناگونی می باشد که هریک برای هدف خاصی تولید شده است.دو نوع دوچرخه ثابت که ما در این مقاله می خواهیم آنها را با هم مقایسه کنیم دوچرخه ثابت ایستاده و دوچرخه ثابت نشسته (دوچرخه اسپینینگ) می باشد.

برای افرادی که مایل هستند تا به دور از آلودگی شهرها و شلوغی آن در محیطی آرام به دوچرخه سواری بپردازند انتخاب دوچرخه ثابت گزینه مناسبی برای آنها می باشد.علاوه بر این دوچرخه سواری برای کاهش وزن و تناسب اندام و همچنین در مواردی برای توانبخشی افراد مورد استفاده قرار می گیرد.البته این دستگاه فیتنس از آنجایی که یک ورزش ایروبیک می باشد برای بهبود وضعیت قلبی عروقی افراد بسیار موثر است.

دوچرخه ثابت ایستاده یا دوچرخه اسپینینگ؟

به هر شکل زمانی که افراد برای خرید این دستگاه ورزشی به فروشگاه مراجعه می کند و تنوع زیاد این محصول را میبینند، ممکن است تصمیم گیری در انتخاب برای آنها سخت شود.
دوچرخه ثابت نیز همانند تردمیل و اسکی فضایی دستگاهی ست که با آن به انجام ورزش هوازی می پردازیم بنابراین زمان استفاده از آن حداقل 15 دقیقه است پس انتخاب یک دوچرخه راحت و مناسب با شرایط فیزیکی بدن بسیار حائز اهمیت می باشد.

دونوع اصلی دوچرخه ثابت دوچرخه ثابت نشسته و دوچرخه اسپینینگ (ایستاده) می باشد.

دوچرخه ثابت ایستاده از لحاظ نوع حرکت و نحوه قرارگیری فرد بر روی آن بسیار شبیه به دوچرخه متحرک است.در هنگام استفاده بدن کاربر به صورت عمود بوده و کمر کاملاً صاف است. با استفاده از دوچرخه ثابت ایستاده شما می توانید عضلات شکم را در این فعالیت در گیر کنید و تاثیر زیادی بر آن بگذارید. در واقع دوچرخه سواری به این شکل در چربی سوزی شکم بسیار موثر است.

به ویژه زمانی که بر روی زین دوچرخه ننشینید و همانند دوچرخه سواران ماهر اندکی به سمت جلو خم شوید و سپس رکاب بزنید، به این ترتیب با بالا و پایین رفتن کتف و شانه های خود قسمت فوقانی بدنتان نیز وادار به فعالیت می شود.

نوع دیگر دوچرخه ثابت، دوچرخه ثابت نشسته می باشد که از لحاظ راحتی بسیار راحت تر از نوع اسپینینگ است. در این حالت بر روی یک صندلی پهن تر نشسته و رکاب می زنید و به این ترتیب فشار کمتری به کمر شما وارد می شود و برای افرادی که در ناحیه کمر خود دچار مشکل می باشند یا برای افراد مسن تر استفاده از این نوع دوچرخه ثابت توصیه می شود.

البته دوچرخه ثابت نشسته دارای مدلی به نام مبله نیز هست که دارای پشتی میباشد و استفاده از آن به ویژه برای سالمندان و افرادی که به دلیل ابتلا به برخی از بیماریها دچار مشکلاتی در زمینه حفظ تعادل هستند بسیار مناسب تر و راحتتر است.

با وجود پیشرفت تکنولوژی، امروزه تمام مدلهای دوچرخه ثابت نشسته مجهز به یک صفحه نمایشگر است که در آن مسافت طی شده، مدت زمان تمرین، مقدار کالری از دست رفته و تعداد ضربان قلب کاربر را در طول تمرین نمایش می دهد.برخی از انواع مجهزتر هم تعدادی برنامه از پیش تعیین شده دارند که برای ورزشکار شرایط بهتر و استاندارد تری را جهت تمرین فراهم می کند.

البته بعضی از دوچرخه ثابتهای ایستاده (اسپینینگ) هم این دارای این امکانات هستند، بنابراین حتماً در زمان خرید و انتخاب دوچرخه ثابت به شریط استفاده و نیازهای خود توجه کنید.

به طور کلی استفاده از دوچرخه ثابت اسپینینگ برای افراد جوان و با شرایط جسمی نرمال وسیله مناسب تری برای رکاب زدن می باشد.