اگر دوچرخه ثابت را برای استفاده در خانه خریداری می‌کنید، بهتر است فضایی را برای آن در نظر بگیرید که جای کافی برای سوار و پیاده شدن داشته باشید؛ همچنین بسیار مهم است که چگونه روی دوچرخه می‌نشینید و باید به‌صورتی قرار داده شوند که تمام قسمت‌های متحرک آن‌ به‌طور ایمن قابلیت حرکت داشته باشد.

راهنمای تنظیم دوچرخه ثابت

زین دوچرخه ثابت: زین باید به‌طور کامل موازی با زمین قرار گیرد. اگر جهت آن به‌سمت بالا باشد، به کشاله ران فشار وارد می‌کند و اگر به‌سمت پایین باشد، فشار زیادی روی بازو و شانه‌ها وارد خواهد شد.

ارتفاع زین دوچرخه ثابت: برای تنظیم درست زین باید ارتفاع آن را طوری تنظیم کنید که وقتی روی صندلی می‌نشینید، زانوهایتان مقداری خم شده باشند. نکته دیگر اینکه هنگام پدال زدن، نباید مفاصل لگن حرکت‌های ضربه‌ای شدید داشته باشد؛ زیرا موجب درد یا بی‌حسی خواهد شد.

دسته دوچرخه ثابت: در دوچرخه‌های ثابت، تنظیم دسته دوچرخه اهمیت دارد و باید به‌سمت جلو قرار گرفته شود. اگر دسته‌ دوچرخه بیش از حد بالا باشد، به نشیمن‌گاه فشار زیادی وارد می‌شود. دسته‌های پایین نیز خستگی بازوها، شانه و کمردرد را به‌همراه خواهد داشت.

بسیار قابل توجه است که شاید استفاده از دوچرخه و انجام تنظیمات اضافی مستلزم چند روز یا چند هفته زمان باشد تا به موقعیت ایده‌آلتان برای ورزش با دوچرخه ثابت برسید، بنابراین صبور باشید. یکی از رایج‌ترین دلایل رها کردن افراد در دوچرخه‌سواری با دوچرخه ثابت، احساس ناراحتی و کلافگی است. تنظیم و استفاده مناسب از دوچرخه ثابت امکان انجام ورزشی راحت و لذت‌بخش را مهیا می‌سازد.